Jak přežít rozchod? Tyhle věci musíte přestat dělat, abyste to přešli!

...

Rozchod nebo rozvod patří bezesporu k nejtěžším chvílím v životě člověka. Podle odborníků patří dokonce na přední místo mezi největšími stresory! Rozcházejí se všichni lidé – silní, slabí – a všichni se na okamžik cítí bezmocně či beznadějně. I rozchod však může být novým začátkem. Jen se nesmíte utápět v sebelítosti a musíte přijmout určitá opatření k uzdravení.

Někteří lidé se po rozchodu, zejména když jim někdo jiný zlomí srdce, neustále hrabou v tom, proč se to stalo a co měli udělat jinak. Jistě, neměli bychom opakovat stejné chyby, ale jestli už je rozchod definitivní, musíte některé věci přestat dělat, jinak se vaše zlomené srdce nikdy neuzdraví. Přesně tak to dělají silní lidé! Buďte jako oni.

Nesnažte se vracet k tomu, kdo vás opustil

Jistě, je těžké akceptovat fakt, že vás někdo, koho pořád milujete, přestal mít rád a rozešel se s vámi. Nečekejte, že by se to mohlo změnit, a odolejte pokušení mu pořád psát, telefonovat nebo na něj někde čekat. Jak říká manželský poradce Aaron Anderson z Colorada: „Silní lidé, kteří zvládnou i sebevětší zklamání, moc dobře vědí, proč ten vztah nevyšel. Místo toho, aby se pokoušeli to zkoušet znova, přijmou ten fakt a odolají nutkání hledat cestu ke svému ex,“ říká odborník.

Nedávejte si vinu za rozchod a nedělejte ze sebe oběť

Lidé, kteří i po rozchodu zůstávají pozitivně naladění, se snaží zachovat určitou perspektivu, když zpracovávají své emoce. Jak říká psychoterapeutka Olga Blochová, uznávají, že udělali chyby, které vedly k rozchodu, ale místo toho, aby se dostali do začarovaného kruhu sebeobviňování, převezmou za tyto chyby odpovědnost a zaměří se na to, aby se stali silnějšími. „Obviňování pochází z nízkého sebevědomí a pocitu, že za nic nestojíme. Jediný způsob, jak uzdravit svoje srdce, je zodpovědné přijetí svých chyb a poučení se z nich.“

Přijměte rozchod jako uzavřenou kapitolu

Silní lidé sami sobě nedovolí, aby znova a znova rozjímali nad podrobnostmi rozchodu. Netráví čas na sociálních sítích a nesnaží se dozvědět, co nového jejich bývalý partner dělá a s kým to dělá. Uznávají, že jestli chtějí začít znova, musí jednu kapitolu života uzavřít a pokusit se jít dál. Psychoterapeutka Susan Kraussová Whitbourneová radí: „Uvědomte si, že to, co se stalo, nemůžete nijak změnit ani popřít. Ale taky si uvědomte, že nebudete mít žádný prospěch z toho, když budete neustále sledovat to, co váš bývalý partner dělá v současnosti.“

Článek pokračuje na další straně

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na